Strony

środa, 24 listopada 2010

Terrarium

Decydując się na posiadanie pupila czy to owada czy płaza bądź gada jesteśmy zmuszeni zapewnić mu godny byt. Docelowo chcemy zapewnić mu warunki najbardziej zbliżone do tych które ma w swojej niszy.

Pojemniki w których chowamy zwierzęta nazywamy ogólnie terrariami. I tak trzeba wyróżnić:

Wiwaria- używane do hodowli płazów oraz roślin tropikalnych (takich jak np storczyki). W środku utrzymuje się duża wilgotność (90% i więcej) i stosunkowo duża temperatura. Często można zaobserwować takie dodatki jak generator mgły zwany foggerem oraz mini wodospady.

Insektaria- Do chowu owadów różnego typu. Od modliszek przez patyczakowate po chrząszcze. Zależnie od klimatu i miejsca występowania oraz uwarunkowań biologicznych będą to pojemniki wysokie i wąskie (modliszki, patyczakowate) czy szerokie i głębokie (chrząszcze które kopią w ściółce i potrzebują wiele miejsca)

O ile owady w znakomitej większości nie potrzebują wystroju a insektarium może być zrobione z plastikowych pojemników na żywność bądź butelek o tyle gady i płazy potrzebują już czegoś więcej.

Przyjęło się, że terraria wykonuje się z dwóch rodzajów materiałów. Szkła oraz drewna (płyt meblowych i OSB)

W dobie zakupów przez internet łatwo znaleźć w swojej najbliższej okolicy ludzi zajmujących się profesjonalną budową oraz wystrojem. Jeśli natomiast mamy żyłkę konstruktora możemy pokusić się o to by zbudować je samemu. W takim celu wystarczy najpierw sprawdzić jakie warunki wielkościowe potrzebuje nasz przyszły pupil. A potem przystąpić do projektowania i tak:

Dla terrarium z osb/płyty meblowej warto odwiedzić np Castoramę w której określamy jakie potrzeba kawałki i są nam docinane na poczekaniu. Z uwagi na profesjonalny sprzęt są one wycięte przeważnie bez zadziorów których ciężko byłoby uniknąć robiąc to ręcznie.

Zalety:
-Można je wkomponować w meble
-Znacznie tańsze niż szklane
-Prostsze w wykonaniu


Wady:
-Nie jest odporne na wilgoć, istnieją co prawda metody na zabezpieczenie lecz potęgują nakład pracy i cenę. Odradza się robienie z płyt OSB/Meblowej wiwariów.
-Nie wszystkim odpowiada jego wygląd.

Dla terrarium ze szkła czeka nas wizyta u szklarza. Również, wcześniej trzeba zaprojektować jakiej wielkości mają być poszczególne kawałki, lecz zdarza się, że szklarze oferują kompleksowe usługi i mogą złożyć je w całości. Kwestia tego ile jesteśmy w stanie wydać.


Zalety:
-Odporne na wilgoć i w sam raz dla wszystkich gatunków zwierząt
-Lepszy (profesjonalniejszy?) wygląd
-Widzimy wystrój z każdej strony, brak efektu "telewizora"

Wady:
-Łatwo je uszkodzić
-Droższe niż poprzednik
-Cięższe niż poprzednik
-Przy źle zamontowanym kablu grzewczym pęka

To, że wypisałem tyle "wad" nie oznacza, że jest gorsze. Sam preferuję terraria szklane, lecz może dlatego, że się na tym wychowałem :)

To by było na tyle więcej o konstrukcji i użytkowaniu wkrótce!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz